Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

ICANN Resolutions » SSAC Member Reappointments

Important note: The Board Resolutions are as reported in the Board Meeting Transcripts, Minutes & Resolutions portion of ICANN's website. Only the words contained in the Resolutions themselves represent the official acts of the Board. The explanatory text provided through this database (including the summary, implementation actions, identification of related resolutions, and additional information) is an interpretation or an explanation that has no official authority and does not represent the purpose behind the Board actions, nor does any explanations or interpretations modify or override the Resolutions themselves. Resolutions can only be modified through further act of the ICANN Board.

SSAC Member Reappointments


Resolution of the ICANN Board
Meeting Date: 
Wed, 2 Dec 2015
Resolution Number: 
2015.12.02.02
Resolution Text: 

Whereas, Article XI, Section 2, Subsection 2 of the Bylaws governs the Security and Stability Advisory Committee (SSAC).

Whereas, the Board, at Resolution 2010.08.05.07 approved Bylaws revisions that create three-year terms for SSAC members, require staggering of terms, and obligate the SSAC chair to recommend the reappointment of all current SSAC members to full or partial terms to implement the Bylaws revisions.

Whereas, the Board, at Resolution 2010.08.05.08 appointed SSAC members to terms of one, two, and three years beginning on 1 January 2011 and ending on 31 December 2011, 31 December 2012, and 31 December 2013.

Whereas, in June 2015 the SSAC Membership Committee initiated an annual review of SSAC members whose terms are ending 31 December 2015 and submitted to the SSAC its recommendations for reappointments.

Whereas, on 16 September 2015, the SSAC members approved the reappointments.

Whereas, the SSAC recommends that the Board reappoint the following SSAC members to three-year terms: Jaap Akkerhuis, Patrik Fältström, Ondrej Filip, Jim Galvin, Robert Guerra, Julie Hammer, Ram Mohan, Doron Shikmoni, and Suzanne Woolf.

Resolved (2015.12.02.02) the Board accepts the recommendation of the SSAC and reappoints the following SSAC members to three-year terms beginning 1 January 2016 and ending 31 December 2018: Jaap Akkerhuis, Patrik Fältström, Ondrej Filip, Jim Galvin, Robert Guerra, Julie Hammer, Ram Mohan, Doron Shikmoni, and Suzanne Woolf.

Rationale for Resolution: 

The SSAC is a diverse group of individuals whose expertise in specific subject matters enables the SSAC to fulfill its charter and execute its mission. Since its inception, the SSAC has invited individuals with deep knowledge and experience in technical and security areas that are critical to the security and stability of the Internet's naming and address allocation systems. The above-mentioned individuals provide the SSAC with the expertise and experience required for the Committee to fulfill its charter and execute its mission.