ICANN Resolutions » SSAC Member Reappointments

Important note: The Board Resolutions are as reported in the Board Meeting Transcripts, Minutes & Resolutions portion of ICANN's website. Only the words contained in the Resolutions themselves represent the official acts of the Board. The explanatory text provided through this database (including the summary, implementation actions, identification of related resolutions, and additional information) is an interpretation or an explanation that has no official authority and does not represent the purpose behind the Board actions, nor does any explanations or interpretations modify or override the Resolutions themselves. Resolutions can only be modified through further act of the ICANN Board.

SSAC Member Reappointments


Resolution of the ICANN Board
Meeting Date: 
Thu, 7 Nov 2019
Resolution Number: 
2019.11.07.21
Resolution Text: 

Whereas, Article 12, Section 12.2, Subsection (b) of the Bylaws governs the Security and Stability Advisory Committee (SSAC).

Whereas, the Board, in Resolution 2010.08.05.07, approved Bylaws revisions that create three-year terms for SSAC members, require staggering of terms, and obligate the SSAC Chair to recommend the reappointment of all current SSAC members to full or partial terms to implement the Bylaws revisions.

Whereas, the Board, in Resolution 2010.08.05.08, appointed SSAC members to terms of one, two, and three years beginning on 1 January 2011 and ending on 31 December 2011, 31 December 2012, and 31 December 2013.

Whereas, in February 2019, the SSAC Membership Committee initiated an annual review of SSAC members whose terms are ending 31 December 2019 and submitted to the SSAC its recommendations for reappointments.

Whereas, on 1 August 2019, the SSAC members approved the reappointments.

Whereas, the SSAC recommends that the Board reappoint the following SSAC members to three-year terms: Joe Abley, Jeff Bedser, Ben Butler, Paul Ebersman, Cristian Hesselman, Merike Käo, Warren Kumari, Jacques Latour, John Levine, Danny McPherson, and Tara Whalen.

Resolved (2019.11.07.21), the Board accepts the recommendation of the SSAC and reappoints the following SSAC members to three-year terms beginning 1 January 2020 and ending 31 December 2022: Joe Abley, Jeff Bedser, Ben Butler, Paul Ebersman, Cristian Hesselman, Merike Käo, Warren Kumari, Jacques Latour, John Levine, Danny McPherson, and Tara Whalen.

Rationale for Resolution: 

The SSAC is a diverse group of individuals whose expertise in specific subject matters enables the SSAC to fulfil its charter and execute its mission. Since its inception, the SSAC has invited individuals with deep knowledge and experience in technical and security areas that are critical to the security and stability of the Internet's naming and address allocation systems. The above-mentioned individuals provide the SSAC with the expertise and experience required for the Committee to fulfill its charter and execute its mission.

This resolution is an Organizational Administrative function for which no public comment is required. The appointment of SSAC members is in the public interest and in furtherance of ICANN's mission as it contributes to the commitment of the ICANN to strengthen the security, stability, and resiliency of the DNS.