ICANN Resolutions » Appointment of Root Server System Advisory Committee (RSSAC) Chair

Important note: The Board Resolutions are as reported in the Board Meeting Transcripts, Minutes & Resolutions portion of ICANN's website. Only the words contained in the Resolutions themselves represent the official acts of the Board. The explanatory text provided through this database (including the summary, implementation actions, identification of related resolutions, and additional information) is an interpretation or an explanation that has no official authority and does not represent the purpose behind the Board actions, nor does any explanations or interpretations modify or override the Resolutions themselves. Resolutions can only be modified through further act of the ICANN Board.

Appointment of Root Server System Advisory Committee (RSSAC) Chair


Resolution of the ICANN Board
Meeting Date: 
Thu, 17 Dec 2020
Resolution Number: 
2020.12.17.01
Resolution Text: 

Whereas, the ICANN Bylaws call for the establishment of the Root Server System Advisory Committee (RSSAC) with the role to advise the ICANN community and ICANN Board of Directors on matters relating to the operation, administration, security, and integrity of the Internet's Root Server System.

Whereas, the ICANN Bylaws call for the RSSAC to be led by a chair appointed by the ICANN Board of Directors.

Whereas, the RSSAC went through a 30-day nomination period for the RSSAC chair election process.

Whereas, Fred Baker was the only candidate and re-elected by acclamation on 1 December 2020.

Whereas, the RSSAC has recommended to the ICANN Board of Directors the appointment of Fred Baker as the RSSAC chair.

Resolved (2020.12.17.01), the ICANN Board of Directors appoints Fred Baker as the RSSAC chair through 31 December 2022.

Rationale for Resolution: 

In September 2019, the ICANN Board of Directors approved a Bylaws amendment pertaining to the RSSAC leadership. As a result, the RSSAC leadership composition transitioned from two co-chairs to a chair and a vice chair. The current term for the RSSAC chair Fred Baker expires 31 December 2020.

The appointment of the RSSAC chair is not anticipated to have any fiscal impact on the ICANN organization that has not already been accounted for in the budgeted resources necessary for ongoing support of the RSSAC.

This resolution is an organizational administrative function for which no public comment is required. The appointment of the RSSAC chair contributes to the commitment of the ICANN organization to strengthen the security, stability, and resiliency of the DNS in the public interest and in accordance with ICANN's mission.