Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

ICANN Resolutions » Appointment of Root Server Operator Organization Representatives to the RSSAC

Important note: The Board Resolutions are as reported in the Board Meeting Transcripts, Minutes & Resolutions portion of ICANN's website. Only the words contained in the Resolutions themselves represent the official acts of the Board. The explanatory text provided through this database (including the summary, implementation actions, identification of related resolutions, and additional information) is an interpretation or an explanation that has no official authority and does not represent the purpose behind the Board actions, nor does any explanations or interpretations modify or override the Resolutions themselves. Resolutions can only be modified through further act of the ICANN Board.

Appointment of Root Server Operator Organization Representatives to the RSSAC


Resolution of the ICANN Board
Meeting Date: 
Sat, 23 Sep 2017
Resolution Number: 
2017.09.23.02
Resolution Text: 

Whereas, the ICANN Bylaws call for the establishment of a Root Server System Advisory Committee (RSSAC) with the role to advise the ICANN community and ICANN Board of Directors on matters relating to the operation, administration, security, and integrity of the Internet's Root Server System.

Whereas, the ICANN Bylaws call for the ICANN Board of Directors to appoint one RSSAC member from each root server operator organization, based on recommendations from the RSSAC Co-Chairs.

Whereas, the RSSAC Co-Chairs have recommended to the ICANN Board of Directors the appointments of representatives from Cogent Communications, the ICANN organization, the RIPE Network Coordination Centre, the University of Southern California—Information Sciences Institute, and the WIDE Project to the RSSAC.

Resolved (2017.09.23.02), the ICANN Board of Directors appoints Terry Manderson to the RSSAC through 31 December 2018 and Wes Hardaker, Daniel Karrenberg, Jun Murai, and Paul Vixie to the RSSAC through 31 December 2020.

Rationale for Resolution: 

In May 2013, the root server operator organizations agreed to an initial membership of representatives for the RSSAC, each nominating an individual. The ICANN Board of Directors approved the initial membership of RSSAC in July 2013 with staggered terms.

The current term for the representatives from Cogent Communications, the University of Southern California—Information Sciences Institute, the RIPE Network Coordination Centre, and the WIDE Project expires 31 December 2017. In August 2017, the ICANN organization requested to change its representative for the remainder of the current term, which expires on 31 December 2018.

The appointment of these RSSAC members is not anticipated to have any fiscal impact on the ICANN organization, though there are budgeted resources necessary for ongoing support of the RSSAC.

This resolution is an organizational administrative function for which no public comment is required. The appointment of RSSAC members is in the public interest as it contributes to the commitment of the ICANN organization to strengthen the security, stability, and resiliency of the DNS.