ICANN Resolutions » Appointment of A/J-, F-I-, L-Root Server Operator Representatives to the RSSAC

Important note: The Board Resolutions are as reported in the Board Meeting Transcripts, Minutes & Resolutions portion of ICANN's website. Only the words contained in the Resolutions themselves represent the official acts of the Board. The explanatory text provided through this database (including the summary, implementation actions, identification of related resolutions, and additional information) is an interpretation or an explanation that has no official authority and does not represent the purpose behind the Board actions, nor does any explanations or interpretations modify or override the Resolutions themselves. Resolutions can only be modified through further act of the ICANN Board.

Appointment of A/J-, F-I-, L-Root Server Operator Representatives to the RSSAC


Resolution of the ICANN Board
Meeting Date: 
周三, 2 十二月 2015
Resolution Number: 
2015.12.02.03
Resolution Text: 

Whereas, the ICANN Bylaws call for the establishment of a Root Server System Advisory Committee (RSSAC) with the role to advise the ICANN community and Board on matters relating to the operation, administration, security, and integrity of the Internet's Root Server System.

Whereas, the ICANN Bylaws call for Board of Directors appointment of RSSAC members based on recommendations from the RSSAC Co-Chairs.

Whereas, the RSSAC Co-Chairs recommended for Board of Directors consideration the appointments of representatives from the A/J-, F-, I-, and L-root server operators to the RSSAC.

Resolved (2015.12.02.03), the Board of Directors appoints the representatives from the A/J-, F-, I-, and L-root server operators, Brad Verd, Jim Martin, Lars-Johan Liman, and John Crain, respectively, through 31 December 2018.

Rationale for Resolution: 

In May 2013, the root server operators (RSO) agreed to an initial membership of RSO representatives for RSSAC, and each RSO nominated an individual. The Board of Directors approved the initial membership of RSSAC in July 2013 with staggered terms.

The representatives from the A/J-, F-, I-, and L-root server operators were appointed to an initial two-year term, which expires on 31 December 2015. Their re-appointment is for a full, three-year term.

The appointment of these RSSAC members is not anticipated to have any fiscal impact on ICANN, though there are budgeted resources necessary for ongoing support of the RSSAC.

This resolution is an organizational administrative function for which no public comment is required. The appointment of RSSAC members contributes to ICANN's commitment to strengthening the security, stability, and resiliency of the DNS.